ponedeljek, 23. december 2019

Vrsta in dolžina smuči

Smuči so nepogrešljiva oprema za smučanje, in čeprav se na smučišče nihče ne podaja brez tega pripomočka, je v pestri ponudbi včasih kar težko najti smuči, ki bi bile res idealne. Na trgu namreč najdemo različne vrste smuči, ki se razlikujejo po vseh mogočih lastnostih. Najbolj očitna razlika je morda dolžina smuči, a tudi same vrste smuči se lahko zelo razlikujejo, tudi če imamo v mislih le smuči za rekreativno alpsko smučanje. Kako torej izbrati prave smuči? Na srečo imamo na voljo kar nekaj modelov, ki so vsestransko uporabni in z njimi skoraj ne moremo zgrešiti. V tem primeru je pomembnejša dolžina smuči, ki jo je treba seveda izbrati glede na telesno višino smučarja, pa tudi glede na stil smučanja in nekatere druge preference. V izhodišču je torej pomembno, da dobro poznamo svoj stil smučanja in svoje potrebe, le tako lahko izberemo smuči, ki bodo zagotovile kar najboljšo izkušnjo pri poganjanju po zasneženih pobočjih. Ustrezna vrsta in dolžina smuči lahko vplivata tudi na varnost pri smučanju, tako da vsekakor ne gre za trivialne odločitve.

Vrsta in dolžina smuči


Dolžina smuči za varno in udobno vožnjo

Čeprav se dolžina smuči pri rekreativnih smučarjih običajno določa glede na telesno višino, pridejo še kako v poštev tudi druge lastnosti, predvsem stil smučanja in seveda vrsta smuči. Že pri profesionalnih smučarjih opazimo, da so slalomske smuči relativno kratke, torej za hitre zavoje z manjšim radijem izberemo krajše smuči, medtem ko je dolžina smuči za smuk bistveno daljša, razlika je lahko tudi 20 ali 30 cm. Začetniki bodo raje izbrali krajše smuči, ki so bolj stabilne in vodljive, namenjene so uporabi pri nižjih hitrostih. Z njimi je tudi lažje vijugati, pomembno je le, da niso preveč odzivne glede na izkušnje uporabnika. Za izkušenejše smučarje je dolžina smuči nekoliko bolj prilagodljiva, posegajo tudi po daljših in hitrejših smučeh.

torek, 3. december 2019

Znaki celiakije so pogosto spregledani


Občutljivost na gluten je še ena izmed mnogih alergij na hrano, ki danes spremlja sodobno družbo. Z drugimi besedami ji pravimo tudi celiakija in gre za bolezenske spremembe sluznice tankega črevesa. Celiakija je avtoimuna bolezen, ki je dedno pogojena, kar pomeni, imate lahko to bolezen tudi sami, če jo že ima eden od vaših bližnjih sorodnikov. V tem primeru morate biti pozorni, če se pojavijo prvi znaki celiakije.

Bodite pozorni na prebavne motnje

Celiakijo je velikokrat zelo težko odkriti, ker so izredno raznoliki. Potrebno je vedeti, da se znaki celiakije v različnih starostnih obdobjih razlikujejo, inkubacijski čas pa je lahko od treh mesecev pa vse tja do petih let. Celiakijo se tako pogosto zamenja za sindrom razdražljivega črevesja.

In kateri so tisti znaki celiakije, na katere moramo biti pozorni? Med najbolj pogoste uvrščamo pogosto drisko, bolečine in krče v trebuhu, napenjanje in napihnjenost, utrujenost, zaprtost, glavobole, bolečine v kosteh in sklepih ter slabokrvnost. Temu sledijo še drugi znaki celiakije kot so nepojasnjena izguba telesne teže, nihanje razpoloženja ali pojav srbečih izpuščajev na koži.

Znaki celiakije


Postavljanje diagnoze je zelo enostavno

Če so prisotni znaki celiakije, potem je priporočeno, da se odločite za pregled pri zdravniku, izogibajte pa se nekaterim testom, ki jih danes dobite v nekaterih ponudbah, saj le ti niso dovolj natančni.

Bolezen se odkriva s pomočjo preproste analize krvi, ki išče protitelesca, ki jih proizvajajo posamezniki s celiakijo. Omenjeno preiskavo lahko opravite kar pri osebnem zdravniku. Če analiza krvi pokaže na celiakijo, je potrebno opraviti še biopsijo pri kateri se odvzame vzorec črevesne sluznice. Obe preiskavi sta povsem neboleči.

Zdravljenje in prognoza dajeta spodbudne rezultate

Za zdravljenje celiakije je edini, in tudi najbolj pomemben korak, da iz prehrane popolnoma izločimo gluten. S tem lahko bolezensko stanje zaustavimo in proces celo obrnemo ter vzpostavimo zdravo stanje. Osebni zdravnik nas lahko napoti k prehranskemu strokovnjaku, ki nam nudi pomoč pri načrtu prehranjevanja.

Znaki celiakije se običajno zmanjšajo že v prvih 2 – 3 tednih, da pa se prebavila popolnoma zacelijo pa traja kar dve do tri leta. Zato je pomembno, da celiakija ne ostane neodkrita, saj se lahko pojavijo različni zapleti.

Več o prehrani za bolnike s celiakijo si lahko preberete na https://brezglutena.schaer.com/.

Združene države Amerike vabijo turiste

Evropski turisti se sicer radi odločajo za nekoliko bližje destinacije, saj ponuja že domači kontinent izjemno široko zbirko zanimivih držav. A kmalu postanejo še kako zanimive tudi nekoliko odročnejše države, še posebej tiste, ki lahko ponudijo zares bogato ponudbo zanimivosti. To so gotovo tudi Združene države Amerike, ki se s svojo površino kosajo z Evropo, prav tako pa skrivajo tudi veliko število najrazličnejših zanimivosti. Pravzaprav gre za idealno turistično destinacijo, ki upravičeno privablja vedno več evropskih obiskovalcev. Združene države Amerike lahko ponudijo prav vse, kar v tujini iščejo raznoliki turisti – na svoj račun bodo recimo prišli tisti, ki uživajo v blišču sodobnih mest, saj New Yorka in Las Vegasa v tem oziru ne more prekositi noben drug kraj na svetu, nadalje bodo nad znamenitostmi Združenih držav navdušeni tisti, ki cenijo lepe razglede in pristno naravo, ki se v najlepši luči kaže v Velikem kanjonu, naravnem parku Yellowstone, Velikih jezerih ali kakšni drugi naravni znamenitosti, nazadnje pa gre omeniti še izjemno bogato kulturno in zgodovinsko dediščino. Združene države Amerike so domovanje najrazličnejših kultur, izvor številnih glasbenih slogov, nenazadnje tudi središče zabave in tehnologije. Vsekakor se najde nekaj za vsakogar!

New York, Združene države Amerike

Združene države Amerike za slovenske turiste

Poleg vseh atrakcij pa predstavljajo Združene države Amerike tudi nekatere izzive za tiste, ki bi radi obiskali to deželo. Najmanj težav bo tako, da se odločimo za organizirano potovanje, ki ga ponuja zanesljiva turistična agencija – programi so zelo bogati in zanimivi, tako da se ni treba bati dolgočasja. Predvsem pa se na ta način ne zapletemo v kakšne nevšečnosti, ki jih lahko Združene države Amerike zagodejo neprevidnemu popotniku. Potrebujemo recimo vizum oziroma ESTA obrazec, pozorni pa moramo biti tudi na nekatere kulturne razlike oziroma posebnosti, na primer navado skoraj obveznih napitnin. A vse to je le del edinstvenega šarma, ki ga imajo Združene države Amerike. Več o ZDA si preberite tukaj.