torek, 3. december 2019

Znaki celiakije so pogosto spregledani


Občutljivost na gluten je še ena izmed mnogih alergij na hrano, ki danes spremlja sodobno družbo. Z drugimi besedami ji pravimo tudi celiakija in gre za bolezenske spremembe sluznice tankega črevesa. Celiakija je avtoimuna bolezen, ki je dedno pogojena, kar pomeni, imate lahko to bolezen tudi sami, če jo že ima eden od vaših bližnjih sorodnikov. V tem primeru morate biti pozorni, če se pojavijo prvi znaki celiakije.

Bodite pozorni na prebavne motnje

Celiakijo je velikokrat zelo težko odkriti, ker so izredno raznoliki. Potrebno je vedeti, da se znaki celiakije v različnih starostnih obdobjih razlikujejo, inkubacijski čas pa je lahko od treh mesecev pa vse tja do petih let. Celiakijo se tako pogosto zamenja za sindrom razdražljivega črevesja.

In kateri so tisti znaki celiakije, na katere moramo biti pozorni? Med najbolj pogoste uvrščamo pogosto drisko, bolečine in krče v trebuhu, napenjanje in napihnjenost, utrujenost, zaprtost, glavobole, bolečine v kosteh in sklepih ter slabokrvnost. Temu sledijo še drugi znaki celiakije kot so nepojasnjena izguba telesne teže, nihanje razpoloženja ali pojav srbečih izpuščajev na koži.

Znaki celiakije


Postavljanje diagnoze je zelo enostavno

Če so prisotni znaki celiakije, potem je priporočeno, da se odločite za pregled pri zdravniku, izogibajte pa se nekaterim testom, ki jih danes dobite v nekaterih ponudbah, saj le ti niso dovolj natančni.

Bolezen se odkriva s pomočjo preproste analize krvi, ki išče protitelesca, ki jih proizvajajo posamezniki s celiakijo. Omenjeno preiskavo lahko opravite kar pri osebnem zdravniku. Če analiza krvi pokaže na celiakijo, je potrebno opraviti še biopsijo pri kateri se odvzame vzorec črevesne sluznice. Obe preiskavi sta povsem neboleči.

Zdravljenje in prognoza dajeta spodbudne rezultate

Za zdravljenje celiakije je edini, in tudi najbolj pomemben korak, da iz prehrane popolnoma izločimo gluten. S tem lahko bolezensko stanje zaustavimo in proces celo obrnemo ter vzpostavimo zdravo stanje. Osebni zdravnik nas lahko napoti k prehranskemu strokovnjaku, ki nam nudi pomoč pri načrtu prehranjevanja.

Znaki celiakije se običajno zmanjšajo že v prvih 2 – 3 tednih, da pa se prebavila popolnoma zacelijo pa traja kar dve do tri leta. Zato je pomembno, da celiakija ne ostane neodkrita, saj se lahko pojavijo različni zapleti.

Več o prehrani za bolnike s celiakijo si lahko preberete na https://brezglutena.schaer.com/.

Ni komentarjev:

Objavite komentar